ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2023-24 – Δ΄ ΤΑΞΗ

«Κυκλοφορώ με ασφάλεια»

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και ειδικά της θεματικής «Ζω καλύτερα – Ευ ζην» με υποθεματική την Υγεία: οδική ασφάλεια τα παιδιά της Δ’  τάξης με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών, Σαμακοβλή Ελένης και Σερέτη Μάχης, εκπόνησαν το πρόγραμμα, «Κυκλοφορώ με ασφάλεια». Σκοπός του προγράμματος ήταν η εκπαίδευση τους στη διαμόρφωση ενσυνείδητης και υπεύθυνης χρήσης του οδικού δικτύου από τους ίδιους και στην ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης. Πρόκειται για μία ολοκληρωμένη διαπραγμάτευση του ζητήματος της εκπαίδευσης στην οδική ασφάλεια, καθόσον εξετάζει όλες τις παραμέτρους (πινακίδες σήμανσης, συμπεριφορά του πεζού, συμπεριφορά του ποδηλάτη, συμπεριφορά του επιβάτη, ασφαλής μετακίνηση από και προς το σχολείο).

Το βιβλίο Η κυκλοφοριακή αγωγή μέσα από τα μάτια των παιδιών της Δ΄ τάξης είναι ένας οδηγός με χρήσιμες συμβουλές για τις ασφαλείς μετακινήσεις παιδιών  στον δρόμο ως πεζοί ή ποδηλάτες που δημιούργησαν οι ίδιοι/ες οι μαθητές/τριες. Καλή ανάγνωση!

Σαμακοβλή Ελένη & Σερέτη Μάχη, υπεύθυνες Εργαστηρίων Δεξιοτήτων Δ΄ τάξης